Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Zabawy umysłowe dla psa – TOP 5

Lifestyle
redressor
Zabawy umysłowe dla psa – TOP 5

Nie od dziś wiadomo, że psy to nie tylko przyjaciele, ale również niezastąpieni pomocnicy w życiu codziennym. Zwierzęta te dostarczają sporo radości, uśmiechu i sprawiają, że życie staje się dużo weselsze. Warto jednak pamiętać, że psy to nie zabawki, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zadbać nie tylko o ich potrzeby egzystencjalne, ale także o właściwe wychowanie i stymulację, dostarczając rozrywki i okazji do zabawy, co pozwoli ukształtować psi charakter oraz podnieść psią samoocenę.

Szczęśliwy pies to taki, któremu pozwalamy być sobą. Zwierzę powinno móc słuchać swoich instynktów i robić to, co zaliczamy do naturalnych zachowań. Mimo wielu lat, w których psy zostały mocno udomowione, nie powinniśmy całkowicie zakazywać psom zachowywania się w określony sposób i odbierać im prawdziwość. Pamiętajmy, że pies to pies. Aby wzmocnić odpowiednie instynkty, warto zainteresować się zabawami umysłowymi, które pies potraktuje jako wyzwanie.

 

Jakie zabawy są odpowiednie dla psa?

Jeśli zapytamy właściciela psa, z czym kojarzą mu się zabawy ze swoim pupilem, najczęstszą odpowiedzią, jaką uzyskamy, to przeciąganie lub aportowanie. I nie będą to złe odpowiedzi, bo wszystkie psiaki kochają te formy aktywności. Jak zostało już wyżej wspomniane, warto poszerzyć repertuar zajęć i dać swoim pupilom możliwość dodatkowych ćwiczeń, które pozytywnie wpłyną na całokształt psich zachowań, rozwijając inteligencję i polepszając ich ogólne samopoczucia oraz wzmacniając więź z człowiekiem.

Pies potrzebuje zaspokajać wszystkie swoje potrzeby i to nie tylko te związane z jedzeniem, czy toaletą! Zwierzęta, słuchając swoich instynktów, potrzebują węszenia, gonienia, interakcji zarówno z opiekunem, jak i z innymi psami, a także poznawaniem nowych miejsc i zapachów. Dzięki odpowiedniej stymulacji umysłowej pies zaspokoi wszystkie swoje potrzeby, a właśnie o to chodzi, aby zarówno człowiek, jak i pies czuli się po prostu szczęśliwi.

Uczenie psa już od pierwszych dni pojawienia się w domu jest bardzo ważnym aspektem życia szczęśliwego i zdrowego…

Gepostet von Magczar – Psi Kąt Behawiorysty am Samstag, 4. Juli 2020


 

5 najlepszych zabaw dla psa

W internecie, czy w poradnikach poświęconych szkoleniu psów znajdziemy mnóstwo przykładów świetnych ćwiczeń umysłowych, które możemy wykorzystywać w treningach ze swoim pupilem. Każda zabawa umysłowa będzie krokiem naprzód i sprawi dużo przyjemności naszemu psu, dlatego ważne, aby zacząć ćwiczyć już dziś. Regularność jest najważniejsza, żeby cokolwiek osiągnąć. Trenowanie psa warto zacząć od podstawowych zabaw, które są naszymi TOP 5.

1. Węszenie za smakołykami

Psy uwielbiają jedzenie i niestety ich natury nie oszukasz – większość jest w stanie za ulubiony przysmak zrobić wszystko! Warto to zatem wykorzystać i spróbować ukryć przysmaki zarówno w mieszkaniu, jak i na podwórku, wypełniając jedzeniem zabawki typu kong. Pies będzie musiał się nieźle napracować nosem i pogłówkować, żeby dostać to, co psy kochają najbardziej – smaczki!

2. Zabawki interaktywne

Na rynku dostępnych jest mnóstwo zabawek interaktywnych, które pozwolą psu na główkowanie i włożenia sporo pracy w ich rozpracowanie. Są to najczęściej zabawki, pod którymi chowamy psie przysmaki, a żeby się do nich dostać, nasz pupil musi znaleźć na to dobry sposób. Zabawa na wysokim poziomie na długie godziny!

3. Mata węchowa

Dla psów węszenie to istota naturalnego instynktu i powinniśmy zawsze dawać pupilowi do tego mnóstwo okazji. Mata węchowa to doskonała propozycja na zabawę umysłową, ale również jest to wyzwanie kreatywne dla nas samych. Na rynku dostępnych jest sporo wszelkiego rodzaju mat w różnych rozmiarach i kształtach, ale można przygotować taką matę samemu – wystarczy karton, tkanina bądź gazety. Pies dzięki węchowi wyczuje ulubione jedzenie i aby się do niego dostać, będzie musiał znaleźć odpowiednią metodę na rozwiązanie problemu.

4. Nauka komend

To fantastyczna propozycja na wyjątkowe spędzenie czasu ze swoim pupilem i zacieśnienie Waszych więzi. Nauka prostych komend to zabawa, ale również możliwość zmęczenia psychicznego naszego pupila, co jest niezwykle ważne w jego wychowaniu. W przypadku tych treningów należy na pewno wykazać się cierpliwością i sposobem – nagradzanie psa to zawsze dobra motywacja dla pupila, a dzięki temu na pewno uda się osiągnąć pożądane efekty!

5. W której ręce?

Zabawa prosta i przyjemna, a dla psa interesująca! Wystarczy schować w dłoni to, co uwielbia nasz pupil – zabawkę lub przysmak. Należy pokazać psu, co ukrywamy i zamknąć obie dłonie. Na komendę „szukaj” pies powinien zainteresować się jedną z dłoni. Jeśli tą właściwą, to należy się odpowiednia nagroda.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy minimalistyczne wnętrza sprzyjają zdrowemu stylowi życia?
Czy minimalistyczne wnętrza sprzyjają zdrowemu stylowi życia?
Przekonaj się, jak funkcjonalne i uporządkowane przestrzenie wpływają na jakość życia. Dowiedz się, jak minimalistyczne wnętrza mogą być kluczem do zdrowego stylu życia.
Ostatnie wpisy