Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

10 zasad slow fashion. Jak wprowadzić minimalizm do swojej szafy?

Fashion
redressor
10 zasad slow fashion. Jak wprowadzić minimalizm do swojej szafy?

Czym charakteryzuje się slow fashion? To nic innego jak świadoma moda, czyli zakupy pozwalające na dobór elementów garderoby w przemyślany sposób. Stawia się wówczas na jakość, a nie ilość. Wybieramy produkty najlepiej z rodzimego rynku, które nie pozostawiają śladu węglowego, a także zostały zrobione z naturalnych materiałów. 

Slow fashion – 10 zasad świadomej mody

1. Sprecyzowany styl

Zanim zaczniesz kupować ubrania, które są akurat na topie, poznaj swój styl. Nie każdy modny w danym sezonie ciuch się sprawdzi. Często są to specyficzne ubrania, które już po roku stają się niemodne i średnio się prezentują. Pomyśl, w czym lubisz chodzić, jakie ubrania sprawiają, że czujesz się swobodnie. Dopasuj do tego dodatki, które Cię wyróżnią.

2. Ponadczasowe bazy

W szafie każdej kobiety powinny znaleźć się tak zwane bazy, czyli ubrania, do których dopasować można wszystko. Zaliczają się do nich basicowe białe i czarne T-shirty, jeansy i swetry. Można je łączyć z dowolnymi elementami garderoby i tworzyć nieoczywiste zestawy na każdą okazję.

3. Pozbądź się rzeczy, których nie nosisz

Szafa, w której znajdują się jedynie ubrania faktycznie przez Ciebie noszone, pozwoli Ci oczyścić głowę. To naprawdę pomaga! Zrób sobie wieczór z winkiem i nastrojową muzyką, pozbądź się ubrań, których w ogóle nie nosisz albo nawet nigdy nie założyłaś. Te, które zostaną, pozwolą Ci z pewnością stworzyć ciekawy strój, a co najważniejsze zostaną wykorzystane.

4. Wybieraj najlepszej jakości tkaniny

Warto mieć w szafie ubrania, które faktycznie zachwycają pod względem jakości. Dzięki temu pozostaną z nami na dłużej, a do tego będą przyjazne dla skóry i środowiska.

5. Stawiaj na rodzime firmy

Kupując ubrania od producentów, którzy stawiają na wytwarzanie i szycie swoich produktów w danym kraju, ograniczasz ślad węglowy. Ponadto dbasz o godne stanowiska pracy. Pamiętaj też o tym, że mimo swojej ceny prezentują one często lepszą jakość.

6. Wybieraj idealne propozycje na teraz, nie jak schudniesz

Kupując ubrania, warto stawiać na propozycje, które idealnie do nas pasują, również pod względem rozmiaru. Zbyt małe bluzki, sukienki czy spodnie nie zdadzą egzaminu, a czekanie aż osiągniemy właściwy rozmiar, może spowodować, że przestaną się nam podobać.

7. Planuj zakupy

Przed pójściem na zakupy spożywcze z reguły planujemy, co chcemy zakupić. Warto wprowadzić tę zasadę również podczas shoppingu ubraniowego. Dzięki takiej liście kupisz jedynie to, czego naprawdę potrzebujesz!

8. Postaw na jakość, nie na ilość

Jeśli masz ograniczony budżet, warto kupować ubrania w mniejszej ilości, ale dobrej jakości. Zatem zanim kupisz kolejną modną bluzeczkę w sieciówce, 3 razy się zastanów, czy nie lepiej poczekać i nabyć coś świetnej jakości w renomowanym butiku!

9. Mniej ubrań, więcej do wyboru

„Nie mam się w co ubrać” – ile razy w życiu wypowiedziałaś te słowa, stojąc przed szafą wypchaną po brzegi? Wbrew pozorom im więcej ubrań, tym mniej do ubrania. Dlatego wybierz jedynie te, które Cię określają, a z resztą się pożegnaj.

10. Wymieniaj, nie wyrzucaj

Slow fashion to moda świadoma, a żeby w pełni jej zasmakować, warto wybrać się do second-handu. To tam można znaleźć istne perełki i to w świetnym stanie. Pamiętaj też, żeby nie wyrzucać swoich starych lub niepotrzebnych ubrań tylko je sprzedać albo wymienić się z mamą czy przyjaciółką!

Zdj. główne: Priscilla Du Preez/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak technologia wpływa na proces produkcji mleka w proszku?
Jak technologia wpływa na proces produkcji mleka w proszku?
Dowiedz się, na czym polega proces produkcji mleka w proszku i jak technologia przyspiesza i usprawnia te działania. Poznaj najnowsze odkrycia technologiczne, które zmieniły produkcję mleka.
Ostatnie wpisy