Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

STYL SKANDYNAWSKI W KUCHNI – NAJWAŻNIEJSZE WYRÓŻNIKI

Wnętrza
redressor
STYL SKANDYNAWSKI W KUCHNI – NAJWAŻNIEJSZE WYRÓŻNIKI

W ostatnich latach coraz chętniej zmieniamy wnętrza naszych mieszkań i domów. Poszukujemy w internecie inspiracji oraz pomysłów na to, w jakim stylu urządzić przestrzeń. Wiele osób decyduje się na samodzielną aranżację, bez wsparcia projektantów, co na początku, może okazać się dużym wyzwaniem, jednak znacząco, odciąża domowy budżet. Styl skandynawski, glamour, angielski, boho itp. – tak naprawdę kierunków, za którymi możemy podążać, jest wiele, jednak przed tym, jak rozpoczniemy poszukiwania, warto dokładnie sprawdzić, czym charakteryzuje się wybrana konwencji. Zanim zakupimy meble, czy farby, powinniśmy jasno określić naszego oczekiwania. Z tego powodu przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym podpowiemy, jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim.

Styl skandynawski – co warto o nim wiedzieć?

Chociaż pomysłów na to, jak zaaranżować dane pomieszczenia, jest wiele, należy podkreślić, że to właśnie styl skandynawski wiedzie prym “na salonach aranżacyjnych”. Bez względu na to, czy szukamy pomysłów na klimatyczne mieszkanie, dom lub lokal — spójność jest niezwykle ważna. Czym zatem charakteryzuje się ten styl? Czy można połączyć go z innym? Jak zaaranżować skandynawską kuchnię? Zapewne te i wiele innych pytań zadają sobie osoby, które poszukują inspiracji. Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze cechy, które wyróżniają ten styl.

Wraz z upływem lat każdy nurt aranżacyjny, może przechodzić swoiste metamorfozy, jednak jego podstawowe zasady są najczęściej takie same. Pierwotny styl skandynawski wyróżniają przede wszystkim naturalne materiały oraz jasne pastelowe kolory. Połączenie ciepłych odcieni drewna z szarością oraz bielą to z pewnością najważniejszy atrybut tego kierunku. Zdarza się również, że w niektórych projektach zauważymy także czarne lub beżowe akcenty, jednak ich ilość nie dominuje nad tymi, które wskazaliśmy wcześniej. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze wnętrza miał w sobie nutkę elegancji dobrym pomysłem będzie także, wprowadzenie koloru złotego, który nada pomieszczeniom oryginalny i niepowtarzalny charakter.

Styl skandynawski i jego odmiany

Jak już wcześniej wspominaliśmy, styl skandynawski, jak każdy inny, wraz z upływem lat przeszedł swoiste przemiany. Na ich podstawie powstają określone odmiany, które jeszcze bardziej szczegółowo pozwalają nam określić oczekiwania względem motywu dominującego w naszych domach oraz mieszkaniach. Opisywany przez nas styl, również posiada wiele podtypów, które z roku na rok, cieszą się coraz większą popularnością. Wśród nich, możemy wymienić poniższe odmiany:

Styl gustawiański: pozwala przede wszystkim na większą różnorodność pod względem wybieranych mebli, które jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z czasów gustawiańskich. Chociaż elementy dekoracyjne z tej epoki wydają się momentami zbyt ciężki i znacząco zdobione, warto podkreślić, że to kolory ścian będą odgrywały tutaj najważniejszą rolę. Jasny parkiety, białe lub jasnoszare farby w towarzystwie tych akcentów z pewnością nadadzą wyjątkowy klimat.

Wersja folk: ta odmiana wyróżnia się przede wszystkim swoistą prostotą. Wiele elementów dekoracyjnych wykonywanych jest własnoręcznie. Nie brakuje takich dodatków, jak plecione dywany, czy filcowe ozdoby. Najczęściej motyw ten możemy spotkać w domach z bali.

New nordic: to rodzaj, który znamy najbardziej. Połączenie białych ścian, jasnej posadzki z drewna, mebli w naturalnym odcieniu pnia drzew oraz dodatki w postaci plecionych pastelowych dywanów, jak i jasnych sof i pudrowych poduszek, możemy najczęściej spotkać w polskich domach.

Styl chic: w tym przypadku nawiązujemy do dodatkowych elementów w odcieniach złota, miedzi i mosiądzu, które często występują w macie. Często projektanci wprowadzają także dodatkowy dominujący kolor (np. żółty), który sprawia, że wnętrze staje się bardziej ożywione.

Dark nordic: to propozycja dla miłośników ciemnych kolorów. Ściany najczęściej będą białe, jednak dodatki, wystąpią w kolorze czarnym. Wnętrz staje się wówczas stonowane i warto rozświetlać je przy pomocy świec, czy drewnianych elementów, które tworzą przytulne akcenty.

Aranżacja nowoczesnej kuchni

Styl skandynawski świetnie sprawdza się także w aranżacji kuchni. Co go wyróżnia? Meble kuchenne są najczęściej wykonywane z surowego i jasnego drewna, które jest malowane lub lakierowane na biało. Wiele osób idealnie łączy je z blatami w kolorach drzewa, co z pewnością tworzy przytulną całość. Ważną rolę odgrywa także rodzaj podłogi. Wbrew pozorom, możemy pozwolić sobie na dużą różnorodność. Drewniane podłogi malowane na biało, duże kafle imitujące beton lub deski – to najczęstszy motyw, który wyróżnia styl skandynawski w kuchni.

Wiele osób podczas aranżowania kuchni w tym klimacie dużą uwagę, przywiązuje również do dodatków. Szklane pojemniki na przyprawy, obrazki w czarnych ramach, pastelowe pokładniki na stole oraz rzymskie rolety na oknach sprawiają, że podczas słonecznych dni, elementy te świetnie odbijają światło, co jest jednym z kluczowych wyróżników tego stylu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*